Czy jaja są zdrowe? Sprawdzamy!
Spożywanie jaj ma swoje wady i zalety. Zastanawiasz się, czy są zdrowe? Poznaj ich wartości odżywcze. Ile mają kalorii jaja? Z czego się składają? Odpowiadamy w naszym artykule. Sprawdź, jaka jest zalecana ilość w tygodniu – czy jajka są zdrowe, dowiedz się z naszego artykułu! Przeczytaj nasz tekst i zdobądź cenną wiedzę!
Świeżość jaj i rodzaje
Wyróżnia się różne klasy jaj: świeże oznaczane są A, druga klasa – B a dla przemysłu – C. Oprócz jaj kurzych można podzielić je na przepiórcze czy strusie. Pierwsze składają się z mniejszej ilości tłuszczu niż kurze. Stosowane są w niektórych państwach przy leczeniu wrzodów żołądka, anemii, astmy oskrzelowej i cukrzycy. Co ciekawe, ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Niekiedy używany w trakcie odmładzających zabiegów czy pielęgnacji skóry. Z kolei strusie składają się z cholesterolu i kwasów tłuszczowych.
Zalety spożywania jaj – ile mają kalorii?
Świeżość jaj to podstawa. Są zdrowe, gdyż zawierają wiele składników pokarmowych. Białko, żelazo, witaminy (A, D, E, B2, B12) czy foliany to tylko niektóre z nich. Składają się również z choliny, luteiny, zeaksantyny czy bioaktywnych peptydów. Przy tym działają antyoksydacyjnie czy hipotensyjnie. Niestety zawierają także kwasy tłuszczowe nasycone i cholesterol. Odpowiadają w dodatku za zwiększenie rozmiarów cząsteczek LDL. Jeśli chodzi o jaja i kalorie, to najmniej ich ma jajko na miękko. W sytuacji, gdy masz do czynienia z porcją, która waży 60 gramów, będzie się to wiązać z około 88 kcal. Natomiast ugotowane jajko to już 93 kcal.
Jakie są wartości odżywcze jaj?
W skład jaj kurzych wchodzą:
woda – 80%,
ogólne białko – 11%,
węglowodany,
składniki mineralne – 0,4%.
Wartości odżywcze jaj wiążą się z zawarciem białka, witamin, śladowych pierwiastków i składników mineralnych. W białku i żółtku znajdują się białka. Z kolei w żółtku obecne są tłuszcze. Minerały można znaleźć w skorupce. Jeśli chodzi o wartość energetyczną białka i żółtka, to jest to 149 kcal w 100 gramach. Część białkowa wynosi 47 kcal a żółtkowa 351 kcal.
Jeśli chodzi o białka, to są one wiążące, transportujące witaminy czy strukturalne. Istnieje aż 40 typów. W przypadku tłuszczy kwasy tłuszczowe nasycone występują w 3,009 gramów na 100 gramów jaja kurzego. 3,810 gramów znajduje się kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Z kolei kwasy tłuszczowe wielonienasycone to zawartość około 1,364 gramów.
Głównym składnikiem żółtka są lipidy. Średnio jest to około 30% lipidów. Oznacza to powyżej 60% suchej masy. Znajdują się w nich:
triacylogicerole – zawierają kwas oleinowy i linolowy,
fosfolipidy,
sterole.
Aminokwasy występują w odpowiednich dla zdrowia proporcjach. Obejmują leucynę, metioninę oraz kwas glutaminowy czy kwas asparaginowy. Jeśli chodzi o składniki mineralne, to przede wszystkim: wapń, magnez, potas, sód, fosfor, siarka czy żelazo. W śladowej ilości za to znajdują się selen, jod, mangan i miedź. Witaminy są rozpuszczalne w tłuszczach i wodzie. Na wartość odżywczą jaj mają wpływ karotenoidy. Odpowiadają za odpowiednią barwę żółtka.
Jak dużo jajek można jeść w tygodniu?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jedzenie około 10 sztuk jaj w tygodniu. Mieszczą się w przetworzonych produktach, a więc ciastach czy makaronach. Jak wynika z badań klinicznych, osoby zdrowe, jak i zagrożone ryzykiem chorób serca czy naczyń mogą spożywać jajka z pewnymi korzyściami. Jednak podstawę powinna stanowić ogólna i zdrowa dieta. Lepiej unikać nasyconych kwasów tłuszczowych. Przy tym warto wiedzieć, że statystycznie w Polsce zjada się około 160 jaj rocznie. We Francji czy we Włoszech jest to 215. Natomiast 1 mieszkaniec Meksyku zjada rocznie około 370 sztuk.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana